Django Nedir? Django; hızlı gelişim, pragmatik, bakımı kolay, temiz tasarım ve web sitelerini güvence altına almak için kullanılan açık kaynaklı bir python web Framework’dür . Django Framework’nün temel amacı, geliştiricilerin, daha önce geliştirilen bileşenlere zaman harcamak yerine, uygulamanın yeni bileşenlerine odaklanmalarını sağlamaktır. Django, piyasadaki diğer pek çok Framework’den kıyasla daha fazla özelliğe sahiptir . Web geliştirme ile ilgili birçok güçlükle karşılaşılır ; Django kullanıcıların uygulamaları için gerekli bileşenleri geliştirmeye odaklanmalarını sağlar.

Django’nun Muhteşem 10 Özelliği

1. Django Uzun Süre Test Edildi

Django 13 yıldır gelişimini sürdürüyor ve piyasaya sürülmeden çok uzun zaman önce geliştirilme aşamasında olduğu dönemlerde açık kaynak kodlu olması geliştiricilerde büyük heyecan oluşturmuştu. Bu yıllar boyunca, bazı sürümlerde, diğer sürümlerde güvenlik geliştirmelerine odaklanan yeni özelliklere sahip birçok sürüm vardı. Django, yeni sorunlara ve açıklara cevap veren ve Framework’lere yama yaparak diğer Framework’leri değiştiren ilk Framework’tür. Son sürümü, yeni özelliklere ve sorunlarına odaklanıyor.

2. Uygulama Geliştirme

Django, Python(Python Nedir?) programlama dilini kullanarak web uygulamaları oluşturmak amacıyla çevrimiçi kullanıcılar tarafından geliştirilmiştir . Framework, birlikte çalışan şablonlara, kütüphanelere ve APIS’e sahiptir. Genel olarak, Django kullanılarak geliştirilen uygulamalar minimum maliyet, değişiklik ve eklemelerle yükseltilebilir ve çok sayıda web geliştirmeyi kolaylaştırır.

3. Kullanımı Kolay

Django, 2015 yılında popüler bir dil olan Python programlama dilini kullanıyor ve şu anda en çok tercih edilen dili, Django Framework’nün kodunu ve uygulamalarını öğrenen programcılar tarafından kullanıyor; geniş bir geliştirici topluluğu tarafından geliştirilen ve sürdürülen ücretsiz ve açık kaynaklı olduğu için yaygın olarak kullanılıyor. . Bu, Google’ı kullanarak sorunlara kolayca cevap bulabileceğimiz anlamına geliyor.

4. İşletim Sistemine Bağlı

Django Framework, PC, Windows, Mac, Linux vb . Herhangi bir platformda çalışır. Geliştiricimizle ORM (nesne-ilişkisel eşleştiricisi) adı verilen veritabanı arasında uygulamalarımızı birkaç satırlı diğer büyük veritabanlarına taşıyabilmeyi ya da geçirmeyi mümkün kılan bir katman sağlar.

5. Gerçek Uygulamalar İçin Mükemmel Kaynaklar

Django’nun uygulamaları, farklı türlerde gerçek uygulamaları geliştirmek için en iyi dokümantasyonlardan birine sahipken, birçok başka Framework’de alfabetik bir modül, nitelik ve yöntem listesi kullanılmıştır. Bu, iki yöntem veya modül arasında karıştığımız zaman geliştiriciler için hızlı başvuru için çok faydalıdır, ancak ilk kez öğrenen taze olanlar için değil. Django geliştiricilerinin herhangi bir Framework için en iyi açık kaynaklı belgelerden biri olduğundan dokümantasyon kalitesini korumak zor bir iştir.

6. Ölçeklenebilir ve güvenilir

Django, bakımlı bir web uygulama Framework olduğundan ve endüstrilerde yaygın olarak kullanıldığından, bulut sağlayıcıları Django uygulamalarını bulut platformlarında kolay ve hızlı bir şekilde çalıştırmak ve destek sağlamak için her türlü önlemi alır. Django uygulamaları dağıtıldığında, bulut ortamında tek bir komutla yetkili bir geliştirici tarafından yönetilebileceği anlamına gelir. Django geliştiricileri aynı geliştirme ortamında uzun süre çalıştıkları için geliştirdikleri uygulamalar konusunda uzmanlık kazanacakları için geliştirilen web siteleri gün geçtikçe daha iyi, daha işlevsel, verimli ve güvenilir hale geliyor.

7. Topluluk Desteği

Django topluluğu, etkinlik için olduğu gibi bazı kuralları olan Django yazılım kuruluşu tarafından yönetildiği için dışarıdaki en iyi topluluklardan biridir.  Django istikrar, paketler, belgeler ile iyi bir topluluk sunar.

8.Kendini tekrar etmez

Django Framework’ü, hata ayıklama veya kodu yeniden yönlendirme konusunda daha az zaman harcayabileceğimiz, her kod satırından en iyi şekilde yararlanmaya odaklandığından kendinizi tekrarlatmıyor.. Çoğaltılmaya ihtiyaç duyulmasından ve değişkenlerin ve fonksiyonların tüm programlamada kullanılmasındaki temel nedenidir.

9. Django’nun Sahip Oldukları

Django Framework’ü, aşağıdaki gibi ana özelliklere sahip sağlam bir Framework oluşturmak için her şeye sahiptir:

  • Şablon katmanları
  • Formlar, geliştirme süreci,
  • Katmanları, güvenliği görüntüler,
  • Model katmanları, python uyumluluğu,
  • Yerelleştirme , performans ve optimizasyon
  • Coğrafi çerçeve, web uygulaması geliştirme için ortak araçlar
  • Web siteleri için gereken diğer temel işlevler.

Django, içerik yönetimi, Wikipedia sayfaları, sosyal ağ uygulamaları, sohbet uygulamaları ve Mozilla, Instagram, Pinterest, BitBucket vb. Web siteleri gibi her türlü web sitesini oluşturmak için kullanılabilir. Django herhangi bir müşteri-sunucu ile çalışabilir. uygulamalar ve herhangi bir biçimde içerik sunabilme (HTML, metin, JSON, XML, RSS vb.) özelliğine sahiptir.

10. Django’nun Faydaları

Django Framework’ü kullanımıyla, web uygulamalarının çoğunu giderdiği için web uygulamalarını saatler içinde geliştirebilir ve dağıtabiliriz. Django çok hızlı, kullanıcı kimlik doğrulaması, içerik yönetimi, güvenlik gibi bir çok özelliğe sahiptir.Django çok ciddiye aldığından ve SQL enjeksiyonunun, siteler arası komut dosyası çalıştırmanın engellenmesine yardımcı olduğu için , uygulamalar yüksek talepleri karşılamak üzere ölçeklendirilebildiğinden ölçeklenebilir ve herhangi bir uygulama türünü oluşturmak için kullanılır, bu yüzden onu çok yönlü Framework olarak adlandırırız. Django Framework’ü kullanarak içerik yönetiminden, sosyal ağ web sitelerine kadar farklı uygulamalar oluşturabiliriz. Yeni öğrencilerin öğrenmesi ve tecrübeli insanları referans almasına yardımcı olan birçok kaynak ve iyi belge sunar.

Sonuç – Django’nun Kullanımı

Son olarak, Django’ya, nasıl kullanmamız gerektiğine ve gerçek dünyadaki uygulama geliştirmedeki kullanımlarına genel bir bakış. Django makalesinin bu kullanımlarını okuduğunuzda Django Framework’nü daha iyi anlayacağınızı umuyorum. Django Framework’ü çok yönlü olduğundan ve geliştiricilerin Django’nun ilgileneceği ortak programları yazmak yerine iş mantığına odaklanmalarını sağlar. Dolayısıyla, web uygulamanızı veya web sitenizi kısa bir sürede tam güvenlikle tamamlamanız gerekiyorsa ve trafiğe dayalı hızlı, güvenilir ve ölçeklenebilir hizmetler sunuyorsa Django’yu seçin. Pek çok iyi web sitesi, Instagram, BitBucket ve Mozilla gibi Django Framework’ü kullanılarak geliştirilmiştir.