Python 3.8 Yayınlandı

Python Hakkında

Bu günlerde en çok adı anılan programlama dillerinden biri de Python. Python aşağı, Python yukarı. Yapay zeka ve Python, makine öğrenmesi vs. Peki nedir bu Python? Ne işe yarar? Nasıl öğrenilir? Hangi sürümü var? Nereden başlamak lazım?

Bu yazımızda kısaca ve belki biraz yüzeysel şekilde bunlara değinmeye çabalayacağız.

Python Nedir?

Aşikar olduğu şekilde Python, C, C++ , C#, R gibi bir programlama dilidir ve tıpkı öteki programlama dilleri gibi bilgisayarınıza hükmetmenizi ve özelleştirilmiş işlerinizi yapmayı sağlar.

Bu dil, Guido Van Rossum adlı Hollandalı bir programcı tarafından 90’lı yılların başında geliştirilmeye başlanmıştır.

Bu dilin adının telaffuzu kısmına girmemeyi daha uygun sayabiliriz zira dilin okunuşundan çok yazımıyla ve ortaya elle tutulur projeler çıkarmakla ilgilendiğinizi tahmin ediyoruz. Yine merak ediyorsanız, Guido Van Rossum’un bu kelimeyi nasıl telaffuz ettiğini http://goo.gl/bx9iJu adresindeki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Diğer dillere kıyasla öğrenmesi çok daha kolay olan Python, hem açık kaynak bir platforma hem de Google, Yahoo, Youtube gibi teknoloji devlerinin desteğine sahip olması nedeniyle son kullanıcıya en az satır kodla en çok mahsulü verebilmesiyle gün geçtikçe daha da popüler olmaya başladı. Hiç kodlama tecrübesi olmayan birinin bile çok hızlı şekilde üretim yapabilmesine olanak sağlaması da bu popüleriteyi körüklüyor.

 

Neden Programlama Öğrenmek İsteyeyim Ki?

Zaten milyonlarca geliştirici yok mu? Zaten yüzbinlerce geliştirilmiş hazır program, uygulama yok mu? Bunlardan işime yarayanı alıp kullanmak varken bu zorlu yola neden gireyim ki diye düşünebilirsiniz.

Bir de şöyle düşünelim o zaman;

Mesela sürekli olarak yazılı belgelerle uğraşmanızı gerektiren bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Belki de her gün onlarca belgeyi açıp bu belgelerde birtakım bilgiler arıyor, bu bilgileri düzeltiyor, yeniliyor veya siliyorsunuz. Bu işlemlerin ne kadar vakit alıcı ve sıkıcı olduğunu düşünün. Eğer bir programlama dili biliyor olsaydınız, bütün bu işlemleri sizin yerinize bu programlama dili hallediyor olabilirdi.

Ya da şöyle bir durum düşünün: Çalıştığınız iş yerinde PDF belgeleriyle bolca haşır neşir oluyor olabilirsiniz. Belki de yüzlerce sayfalık kaşeli ve imzalı belgeyi PDF haline getirmeniz gerekiyordur. Üstelik sizden bu belgeleri mümkün olduğunca tek parça halinde PDF’lemeniz isteniyor olabilir. Ama o yüzlerce sayfayı tarayıcıdan geçirirken işin tam ortasında bir aksilik oluyor, makine arızalanıyor ve belki de ister istemez belgeniz bölünüyor.

Böyle bir durumda basit birkaç satır kod yazıp bu işleri saniyeler içinde ve rutinden kurtularak yapma fikri nasıl? Siz de istediğiniz dizinin o kaçırdığınız bölümünü izleyebilir ve oyun konsolunuzdaki yeni oyunun rekorlarını zorlayabilirsiniz. . Eğer Python programlama dilini öğrenirseniz, İnternet’te saatlerce ücretsiz PDF birleştirme programı aramak veya profesyonel yazılımlara onlarca dolar para vermek yerine, belgelerinizi birleştirip işinizi görecek programı kendiniz yazabilirsiniz.

Elbette Python’la yapabilecekleriniz yukarıda verdiğimiz basit örneklerle sınırlı değildir. Python’ı kullanarak masaüstü programlama, oyun programlama, taşınabilir cihaz programlama, web programlama ve ağ programlama gibi pek çok alanda çalışmalar yürütebilirsiniz.

Neden Python?

Python programlarının en büyük özelliklerinden birisi, C ve C++ gibi dillerin aksine, derlenmeye gerek olmadan çalıştırılabilmeleridir. Python’da derleme işlemi ortadan kaldırıldığı için, bu dille oldukça hızlı bir şekilde program geliştirilebilir.

Ayrıca Python programlama dilinin basit ve temiz söz dizimi, onu pek çok programcı tarafından tercih edilen bir dil haline getirmiştir. Python’ın söz diziminin temiz ve basit olması sayesinde hem program yazmak, hem de başkası tarafından yazılmış bir programı okumak, başka dillere kıyasla çok kolaydır.

Python’ın yukarıda sayılan özellikleri sayesinde dünya çapında ün sahibi büyük kuruluşlar (Google, YouTube ve Yahoo! gibi) bünyelerinde her zaman Python programcılarına ihtiyaç duyuyor. Mesela pek çok büyük şirketin Python bilen programcılara iş imkanı sağladığını, Python’ın baş geliştiricisi Guido Van Rossum’un 2005 ile 2012 yılları arasında Google’da çalıştığını, 2012 yılının sonlarına doğru ise Dropbox şirketine geçtiğini söylersek, bu programlama dilinin önemi ve geçerliliği herhalde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Python programlama dili ve bu dili hakkıyla bilenler sadece uluslararası şirketlerin ilgisini çekmekle kalmıyor. Python son zamanlarda Türkiye’deki kurum ve kuruluşların da dikkatini çekmeye başladı. Bu dil artık yavaş yavaş Türkiye’deki üniversitelerin müfredatında da kendine yer buluyor.

Sözün özü, pek çok farklı sebepten, başka bir programlama dilini değil de, Python programlama dilini öğrenmek istiyor olabilirsiniz.

Platform Desteği

Python dili pek çok farklı işletim sistemi ve platform üzerinde çalışabilir. GNU/Linux, Windows, Mac OS X, AS/400, BeOS, MorphOS, MS-DOS, OS/2, OS/390, z/OS, RiscOS, S60, Solaris, VMS, Windows CE, HP-UX, iOS ve Android gibi,hatta belki adını dahi duymadığınız pek çok ortamda Python uygulamaları geliştirebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir ortamda yazdığınız bir Python programı, üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan veya ufak değişikliklerle başka ortamlarda da çalıştırılabilir.

Biz bu belgelerde Python programlama dilini GNU/Linux ve Microsoft Windows işletim sistemi üzerinden anlatacağız. Ancak sıkı sıkıya bel bağlayacağımız özel bir GNU/Linux dağıtımı veya Windows sürümü yok. Bu yüzden, hangi GNU/Linux dağıtımını veya hangi Windows sürümünü kullanıyor olursanız olun, buradaki bilgiler yardımıyla Python programlama dilini öğrenebilir, öğrendiklerinizi kendi işletim sisteminize uyarlayabilirsiniz.

Python Sürümleri Hakkında

Eğer daha önce Python programlama dili ile ilgili araştırma yaptıysanız, şu anda piyasada iki farklı Python serisinin olduğu dikkatinizi çekmiş olmalı. 17.04.2020 tarihi itibariyle piyasada olan en yeni Python sürümleri Python 2.7.15 ve Python 3.8.2’dır.

Eğer bir Python sürümü 2 sayısı ile başlıyorsa (mesela 2.7.15), o sürüm Python 2.x serisine aittir. Yok eğer bir Python sürümü 3 sayısı ile başlıyorsa (mesela 3.7.0), o sürüm Python 3.x serisine aittir.

Peki neden piyasada iki farklı Python sürümü var ve bu bizim için ne anlama geliyor?

Python programlama dili 1990 yılından bu yana geliştirilen bir dil. Bu süre içinde pek çok Python programı yazıldı ve insanların kullanımına sunuldu. Şu anda piyasada Python’ın 2.x serisinden bir sürümle yazılmış pek çok program bulunuyor. 3.x serisi ise ancak son yıllarda yaygınlık kazanmaya başladı.

Python3, Python2’ye göre hem çok daha güçlüdür, hem de Python2’nin hatalarından arındırılmıştır. Python3’teki büyük değişikliklerden ötürü, Python2 ile yazılmış bir program Python3 altında çalışmayacaktır. Aynı durum bunun tersi için de geçerlidir. Yani Python3 kullanarak yazdığınız bir program Python2 altında çalışmaz.

1 Ocak 2020 itibarıyla Python2’ye verilen destek bitmiştir. Artık Python Yazılım Vakfı Python2.x sürümlerini geliştirmemektedir.

Farklı Python serilerinin var olmasından ötürü, Python ile program yazarken hangi seriye ait sürümlerden birini kullandığınızı bilmeniz, yazacağınız programın kaderi açısından büyük önem taşır.

#Python 3.8.2 Yayınlandı! #Python #Python Sürümleri  #Python 3.8 Yayınlandı